Folytatjuk a csodák meglátogatását Mauritiuson. Utunk következő állomása, ki gondolná, de erősen köthető Indiához. Mauritius lakosságának mintegy 60%-a indiai származású, őseik elsősorban az indiai szubkontinensről, főként olyan régiókból származnak, mint Bihar és Uttar Pradesh. Mindezt azért tartottam fontosnak elmondani, mert a következő helyszín neve Ganga Talao, vagy ahogy a helyiek inkább említik, Grand Bassin, Mauritius egyik legnagyobb kulturális és vallási helyszíne.
A Ganga Talao egy krátertó, amely körülbelül 550 méterrel a tengerszint felett található, Savanne délnyugati, hegyvidéki kerületében. Mintha csak Indiában lennénk, olyan a helyszín. A sziget hindu lakosai annak a félmillió bérmunkásnak a leszármazottai, akiket a Brit Birodalom alattvalói hoztak Mauritiusra a 19. században a jobb élet hamis ígéretével. A rájuk váró élet azonban távol állt ettől. Az Indiai-óceánon átkelő hajók fedélzetén hemzsegtek a betegségek: kolera, himlő, malária és sárgaláz. A tengeren és a Mauritius küszöbén lévő számos karanténban életeket követelt. Azok, akik eljutottak a szárazföldre, kemény körülmények között dolgoztak munkásként a cukornád földeken. Ez nem volt rabszolgaság, de messze nem volt az, amit mi normális, egészséges munkakörnyezetnek nevezünk. Azokban a nehéz időkben az egyik hajtóerő a hitük és a vallásuk volt. A Ganga Talao-nak is nevezett szent tó a hatalmas indiai Gangesz folyót jelképezi. Mauritiuson sokan látogatják e helyet imádkozni, meditálni, játszani a helyi majmokkal, vagy egyszerűen csak sétálni a tó mellett, és élvezni a gyönyörű kilátást.
A Ganga Talao krátertó áll a sziget egyik legfontosabb hindu fesztiváljának, a Maha Shivaratrinak a középpontjában is. Minden évben hinduk ezrei teszik meg a rögös utat Grand Bassin-be, hogy megérintsék az istenséget. Az ide zarándokló hívők kézzel készített „kanvarokat” – Sivának szentelt szentélyeket – visznek a Ganga Talaóba, és amint találnak egy megfelelő helyet a vízparton, gyümölcsök, füstölőpálcikák és lámpák felajánlásával saját imaszertartásukat végzik. A Ganga Talao tó zarándokhelyként való története egészen 1887-ig nyúlik vissza.
2007-ben a hindu isten, Siva hatalmas szobrát avatták fel, amely a mai napig Mauritius legmagasabb szobra a maga 33 méteres magasságával. Itt áll Durga isten hatalmas szobra is, ők fogadnak minket érkezéskor.
Ahol a sziklák szomorú emlékeket őriznek – a Le Morne kultúrtáj
Ha van valami, ami lenyűgöző, megható és egyben megrázó élmény, nos az a Le Morne hegy, illetve félsziget és az előtte felállított emlékhely. A Mauritius délnyugati részén fekvő hegység a 18. században és a 19. század első éveiben szökött rabszolgák, a maronok menedékhelyeként szolgált. A hegy elszigetelt, erdős és szinte megközelíthetetlen sziklái által védve kis településeket hoztak létre a barlangokban és a Le Morne csúcsán. Sokan vetették le innen magukat, mert nem láttak kiutat életük megváltoztatására, illetve azért, mert hittek a reinkarnációban és hogy új életükben szabadok lesznek.
A maronokhoz kapcsolódó szájhagyományok a Le Morne-t a rabszolgák szabadságharcának, szenvedéseinek és áldozat vállalásának szimbólumává tették és mindezek a rabszolgák származási országaihoz – az afrikai kontinenshez, Madagaszkárhoz, Indiához és Délkelet-Ázsiához – is kapcsolódnak.
Kiemelkedő univerzális érték – a Le Morne-i kultúrtáj kivételes tanúságtétel a rabszolgasággal szembeni ellenállásról, mivel a hegyet erődítményként használták a szökött rabszolgák elszállásolására és ezt tárgyi és szóbeli bizonyítékok is alátámasztják. Le Morne a maroonage-et és annak hatását képviseli, amely a világ számos pontján létezett, de amely csak a Le Morne-hegyen mutatkozott meg ilyen formában. A hegy a rabszolgák szabadságharcának, szenvedéseinek és áldozat vállalásának szimbóluma, amely a földrajzi elhelyezkedésén túlmenően is kapcsolódik azokhoz az országokhoz, ahonnan a rabszolgák érkeztek – főleg az afrikai kontinensről, Madagaszkárról, Indiából és Délkelet-Ázsiából -, és amelyet Mauritius kreol népe, valamint közös emlékeik és szájhagyományaik képviselnek a mai napig. A hegy lábánál minden ország, ahol rabszolgaság volt valaha, képviselteti magát egy-egy szoborral, emlékművel, amely oly lenyűgöző és megrázó élmény. A helyszín az UNESCO Világörökség része.
A cukornád
A cukornád fenntartható előnyei a bolygó számára. Mauritius elsődleges megújuló energiaforrása (üzemanyagként használják a zöld energia előállításához), védi a talajt az erózió elleni küzdelemben, gyökerei pedig stabilizálják azt. Ezenkívül, mivel a cukornádat körülbelül hétévente ültetik újra, a nád kevéssé zavarja a talajt, miközben serkenti a mikroflórát.
A cukornád a szénmegkötés bajnoka és szén-dioxid-nyelőként működik, köszönhetően a széndioxid elnyelésére és az oxigén visszanyerésére való fokozott képességének. A víz visszatartására és elpárologtatására, valamint a napfény visszaverésére való fokozott képességének köszönhetően közel 1°C-kal csökkenti a hőmérsékletet. Szénlábnyoma negatív: a teljes láncot tekintve -0,17 kg CO2-egyenérték minden egyes megtermelt kilogramm cukor után.
Ami több, mint a cukor története – L’Aventure du Sucre
A Mauritiuson töltött nyaralásunk során elengedhetetlen a sziget történelmének megismerése. A Cukor Múzeum az a hely, ahol az egész ország történelmét nyomon követhetjük a legfontosabb eseményeken keresztül, amelyeket a tárgyak és a kulcsfontosságú helyszíneken keresztül mutatnak be nekünk. Ez egy öko-múzeum egyedülálló kiállítással, varázslatos környezetben. Mauritius gazdag kulturális és történelmi öröksége mindig is a cukoriparhoz kapcsolódott. A mauritiusi gazdaság központi pillére volt két évszázadon keresztül és ma már az innováció szinonimája. A cukrot, rumot, biotrágyát, zöld energiát és állati takarmányt előállító ágazat a körforgásos gazdasági modell középpontjában áll, és kulcsszerepet játszik a környezetvédelemben, a mezőgazdaságban és más iparágakban.
A múzeum második része a sziget híres cukor gyártásának titkait tárja fel. Teljesen felújított és átalakított cukorgyár, ahol a korai Mauritiusról szóló filmeket játszanak. Térjünk vissza 250 évet a múltba és fedezzük itt fel Mauritius teljes történelmét, a gyarmati településektől a mai etnikai és kulturális olvasztótégelyig. Interaktív látogatói kalauzok, köztük animált makettek, kisfilmek és óriás lapozható könyvek segítenek ebben. Élvezzük a különféle cukor és rum kóstolókat és vásároljunk szuveníreket is, ha már itt vagyunk, a múzeum butikjában.
A múzeum elkötelezetten őrzi Mauritius ötszáz éves építészeti, ipari és természeti örökségét. Megosztja a látogatókkal az ország kulináris és gasztronómiai hagyományait és küldetésének tekinti, hogy a kultúrát minél több ember számára elérhetővé tegye.
A cukor története Mauritiuson
A cukornádnak szokatlan történelme van – egy olyan történelem, amely nyomot hagyott az élet legtöbb területén Mauritiuson, megváltoztatta az embereket és mentalitásukat, formálta a társadalmat és a tájat, és a kultúra nagy részét is inspirálta. Az első cukornádültetvényt 1639-ben, az első telepesek – a hollandok – megérkezése után telepítették be. De a hollandok feladták és elhagyták a szigetet, mert az életkörülményeket túl nehéznek találták ahhoz, hogy életképes gyarmatot hozzanak létre.
Amikor a franciák 1715-ben elfoglalták a szigetet, kezdetben más növénytermesztési kultúrákat helyeztek előtérbe: az indigót, kávét, ébenfát. Csak az 1740-es években, Mahé de Labourdonnais kormányzó vezetésével indult be a cukornádtermesztés. Miután 1835-ben eltörölték a rabszolgaságot, a mauritiusi ültetvényesek – akik 1810 óta brit fennhatóság alatt álltak – kénytelenek voltak új munkaerőt találni a termés gondozására. A brit gyarmati adminisztráció százával hozta be Indiából a bérmunkásokat – ez volt Mauritius történetének egyik legnagyobb migrációs hulláma.
A cukorágazat fokozatosan átalakult cukornád iparrá. A 19. századi közel 250 cukorgyárból a 21. században három ultramodern cukorgyár lett. Az ipar már nem csak a cukornád termesztéséből áll, hogy cukrot termeljen; más ágazatokra is kiterjedt, különösen a sziget zöld áramának előállítására. A mauritiusi gazdaság diverzifikálódott, de a cukor továbbra is az ország egyik fő exportterméke, amit a szigetet borító hatalmas cukornádültetvények is bizonyítanak.
Az első ember alkotta épület Mauritiuson
Nagy várakozással tekintettem Mauritius egyik leghíresebb épületének meglátogatására, hiszen ez maga az élő történelem, minden egyes kövét más-más nemzet rakta le, folyamatosan bővítve az egykori egyszerű gazdasági épületet. Nos a Frederik Hendrik erőd valóban egy igazi történelmi helyszín Mauritiuson és számomra rendkívül megható érzés volt, hogy azokon a köveken sétálhatok, amelyet elsőként raktak le itt emberi kezek a szigeten. Amit tudnunk kell a történelemnek ezen jelentős építészeti remekéről feltétlenül:
A Frederik Hendrik Múzeum Mauritius délkeleti partján található, a mauritiusi történelem bölcsőjének számító Vieux Grand Port történelmi helyén. Ez az első emberi település helyszíne Mauritiuson. A hollandok 1598-ban fedezték fel a szigetet, azonban csak 1638-ban telepedtek le itt, amikor felépítették a Frederik Hendrik erődöt. A hollandok 1710-ben végleg elhagyták a szigetet, mert gazdálkodásra, megélhetésre alkalmatlannak találták. A franciák 1715-ben igényt tartottak Mauritiusra, és 1722-ben ugyanitt hozták létre első helyi kormányukat. Később a franciák Port Louisba helyezték át a közigazgatásukat, de a helyszínt katonai állomáshellyé fejlesztették, hogy biztosítsák az öböl és a sziget biztonságát. Miután 1806-ban a katonai állomást is áthelyezték az újonnan létrehozott Mahebourg városába, a területet elhagyták.
A Frederik Hendrik-erőd, mint sok más történelmi helyszín, betekintést nyújt a régió gyarmati történetébe és a különböző európai hatalmak között az irányításért folytatott küzdelmekbe. Emlékeztet a sziget múltjára és jelentőségére a korabeli globális kereskedelmi útvonalakon.
A Vanília-szigetek
Sokan hallottuk már a „Vanília-szigetek” kifejezést és sejtjük, hogy ez valamiféle egzotikus tömörülést jelent, de pontosan mi is ez? A Vanília szigetek turisztikai marketing koncepció, amely az Afrika keleti, dél-keleti részén található indiai-óceáni szigetek egy csoportját népszerűsíti. A koncepciót azért dolgozták ki, hogy ezeket a szigeteket egységes turisztikai célpontként közösen népszerűsítsék és értékesítsék. A Vanília-szigetek a következő szigetekből állnak: a Comore-szigetek, Madagaszkár, Mauritius, Seychelle-szigetek, Réunion és Mayotte (amelyek Franciaországhoz tartoznak hivatalosan).
Ezeket a szigeteket együttesen a Vanília-szigeteknek nevezik az olyan közös jellemzőik miatt, mint például a lenyűgöző strandok, a gazdag kulturális örökség, a változatos növény- és állatvilág, valamint a trópusi paradicsomi környezet. A Vanília-szigetek koncepcióját azért hozták létre, hogy növeljék ezen úti célok láthatóságát és vonzerejét a globális turisztikai piacon, arra ösztönözve az utazókat, hogy utazásuk során a csoporton belül több szigetet is felfedezzenek.
Minden egyes szigetnek megvannak a maga egyedi látnivalói és jellemzői, de a Vanília-szigetek marketing koncepciójának az a célja, hogy kiemelje a köztük lévő szinergiákat, megkönnyítve a turisták számára a több szigetet érintő útvonalak megtervezését és a régió sokszínű szépségének és kultúrájának megtapasztalását.