Marrákes – Már közvetlen járattal is elérhető Budapestről

Egy régi álom vált valóra azzal, hogy október 29-én a Wizz Air Légitársaság elindította közvetlen járatát Marrákesbe, Marokkó Királyi városainak egyikébe. Régi álom, egyben nagy akadály hárult el azok elől, akik nem szívesen utaztak egy egész napot átszállással valamelyik európai tranzit reptérről azért, hogy a Mesés Kelet egyik fellegvárát, Marokkót láthassák, annak minden természeti és   kulturális szépségével együtt.

Hiszen Marokkó a mesés Kelet egyik legragyogóbb gyöngyszeme. Az északról a Földközi-tenger, nyugatról az Atlanti-óceán hullámaitól ölelt észak-nyugat afrikai ország gazdag történelmével, meseszép építészetével, változatos természeti szépségeivel mindannyiunk bakancslistáján szerepel.  Marokkó a királyi városok hazája, az arab és a berber kultúra csodás egyvelege. A Szahara homokdűnéin tevegelni, az Atlanti óceán hullámain szelni a habokat egy hajó fedélzetén, vagy egy szörfdeszka hátán, hőlégballonról megcsodálni meg a Szahara végtelen homokdűnéit vagy gyönyörködni a lélegzetelállítóan szép rijádok, a mecsetek és a történelmi királyi paloták végtelen sorában, azok szépségében – ki ne álmodozott volna erről? 

Nos, ez most mindössze négy óra alatt elérhető a már említett közvetlen járattal, amely hetente kétszer közlekedik Budapest és Marrákes között. Nagyban megkönnyíti ez az ide körutakat szervező utazási irodák és az egyéni utazók dolgát is. Marrákesből csillagtúra szerűen látogathatjuk meg a látni vágyott mesés városokat, vagy akár körúton is részt vehetünk, a legokosabb kihasználni az ország egyedülálló természeti adottságait és egy óceánparti nyaralással összekötni a városlátogatásokat például a nyugati parti Agadírban vagy a Marrákestől északra nagyjából ugyanilyen távolságra fekvő Casablancában. Akárhogy is, Marokkó egészen biztosan lefog nyűgözni mindenkit. Mi ezen a túránkon Marrákest, Szavírát és Agafayt látogattuk meg.

Marrákes –  a királyi városok gyöngyszeme

Marrákest, a „Vörös várost”-t, a királyi városok egyik legszebbikét 1062-ben alapította az Almoravid dinasztia  és több, mint két évszázadon át Marokkó fővárosaként szolgált. Marokkó építészete egyedülálló és nagy hatással volt a környező országok építészetére, összetéveszthetetlen stíluselemeivel, gazdag színeivel és egyedi mintáival. A világhírű marokkói építészet mesterműveivel találkozhatunk   Marrákesben. 

A számtalan építészeti csoda közül az elsők között megemlítendő a Bahia palota. Ez a 19. századi palota komplexum gyönyörű kertjeiről és összetett csempés díszítéseiről ismert. Az épületegyüttes több szárnyból áll, melyet bonyolult folyosók kötnek össze, a belső udvarokon gazdag kertek pompáznak szökőkutakkal. Nincs két egyforma mozaik díszítés, a padlók, a plafonok és még az udvarok talapzatát is centiméterenként, művészien összeállított mozaikok díszítik.   

A város másik szimbóluma, az Almohad építészet és általában a marokkói mecset-építészet klasszikus példája, a központi helyet elfoglaló Kutubia mecset, amely a legnagyobb mecset Marrákesben. A 77 méter magas minarettel rendelkező, homokbarna színű klasszikus marokkói épület olyan utódokat inspirált, mint a sevillai La Giralda, vagy a rabati Hassan torony, 

amelyeket nem sokkal később építettek. A mecsettől induló és utcákat, tereket összekötő piacok sorának egyik végállomása a híres Dzsema el Fna nevű tér, amely a város medinájában híres utcai előadóművészeknek, élelmiszer árusoknak és piaci standoknak ad otthont, ahol a fűszerektől és teáktól kezdve a ruhaneműkig mindent árulnak; ez Marokkó, egyben Afrika legnagyobb forgalmú hagyományos piaca.

A város összes nevezetességét nem lehet itt megemlíteni, de mindenképpen szót kell ejteni, a Majorelle Garden-ről, amely egy egyhektáros botanikus kert és művészi táj kert. A francia orientalista művész, Jacques Majorelle készítette csaknem negyven éven keresztül, 1923-tól kezdve, és egy kubista villa is a részét képezi, amelyet Paul Sinoir francia építész tervezett az 1930-as években és melyet később a híres divattervező Yves Saint Laurent vásárolt meg. A hihetetlenül szép kert és a villa is nyitva áll egy múzeummal együtt a nagyközönség előtt, sőt még egy berber múzeumnak is helyet ad.

Szavíra – az ókori központi kikötő, mely vízi sport és zenei zarándokhellyé vált

Az Atlanti-óceán partján tovább autózva észak felé elérjük a csodaszép középkori városkát, Szavírát. Hangulata   középkori az egykor a karthágóiak alapította településnek, ódon sikátoraiban mintha megállt volna az idő, az ősi zsidó negyed is az egykori építészeti stílus jegyében épült, tanúskodva a vallások közötti tolerancia korai meglétéről. Ez a környék a Medina az egyik csücskén egy szintén korabeli erőddel az UNESCO Világörökség része, nem véletlenül.
A városka különleges hangulata sok művészt inspirált, olyan nagyságok fedezték fel, mint Jimi Hendrix, akit követtek a nyugat-európai és amerikai hippik, sokan gyökeret is eresztettek itt. Szavíra híres az évente megrendezett Gnawa Világzenei Fesztiválról is, amely a gnawa nép hagyományos zenéjét ünnepli. A fesztiválra a világ minden tájáról érkeznek zenészek és látogatók. A városka a „Trónok harca” című népszerű televíziós sorozat forgatási helyszíneként szerzett további hírnevet. A sorozatban Astapor városaként szerepelt. A gazdag történelme mellett Szavíra a kultúrák egyedülálló keveredéséről is híres, de legalább ennyire azokról a híres partszakaszairól, ahol a strandolás mellett az erős szelek miatt a vízi sportok szerelmeseinek kedvenc találkozóhelye is, különösen a széllovasoknak, valamint a wake board és a kite surf szerelmeseinek.
A városka nyüzsgő halász kikötőjében szemtanúi lehetünk a hagyományos halászatnak és a nyüzsgő halpiacnak. A városka ismert kézműves mesterségeiről, különösen a famegmunkálásról és az ezüst ékszerekről. A nyüzsgő helyi piacok a helyi kézműves termékek széles választékát kínálják, beleértve a textíliákat, kerámiákat és hagyományos marokkói árukat.

Agafay – luxus szafari a szaharában

Mindössze egy rövid, negyven kilométernyi autóútra Marrákestől, érintetlen vörös sziklás vidéket találunk, a hatalmas és fenséges, kanyonokból, dűnékből, hegygerincekből és szurdokokból álló Agafay fennsíkot.   Az itt található, mintegy 600 hektárt birtokló egyik luxus kemping páratlan kényelmet és színvonalat biztosít a Szaharát megismerni vágyóknak, ahol a medencéből akár az Atlasz hegység távoli körvonalaiban is gyönyörködhetünk. Innen indulhatunk azokra az extrém túrákra, ahol hőlégballonokkal szállhatunk a mesés afrikai táj fölé vagy quadon, tevén járhatjuk meg azt kilométereken át, kinek-kinek kedve szerint.

  • Popular

    Madagaskar_Photo by Todd Cravens on Unsplash-QnBrjY-nFUs-unsplash
    Madagaszkár keleti ékköve - a Sainte-Marie sziget
    DSC_0026_1080
    Marrákes - Már közvetlen járattal is elérhető Budapestről
    marokko-front
    Marokkó
    marokko_20230426_200633
    Marokkó - Királyi városok és mások
    Photo-by-Artur-Tumasjan-on-Unsplash_1200
    Mit ne viseljünk a repülőn történő utazáson?
    marokko_Szavira
    Marokkó - Ókori egyetemek, futball nagyhatalom
    image007_1080
    Thaiföld - James Bond sziklája