Mióta dolgozol a turizmusban? Milyen területen kezdted a szakmát?
1992-ben kezdtem dolgozni idegenvezetőként. Ekkor indult gyakorlatilag a tömeges turizmus Európába buszokkal. Csoportokat kísértem, vezettem főleg Rómába, Párizsba, de Olaszország és Franciaország más városaiba is utaztunk, valamint Angliába, Izraelbe, Spanyolországba. Majd az utazási irodába a csoportok vezetése mellett, az utak szervezésével is foglalkoztam.
Hány év gyakorlat után kezdted el a Hunguest Sun Resort Hotelt irányítani?
Tíz év szállodai szakmai gyakorlat után kezdtem irányítani a Hunguest Hotel Sun Resortot, amelyet 2011 óta vezetek. Dolgoztam magyar szállodaláncnál és nemzetközi láncnál is.
A szállodaiparban 1999-ben a Hunguest Hotel Palotában értékesítési vezetőként, ahol a szálloda felújítása utána új vendégkör kialakítása volt a feladatom. A szálloda egyik meghatározó szegmense a rendezvények voltak. A Magyarországra jövő multinacionális cégek nagy része megfordult nálunk, kisebb-nagyok rendezvényekkel. Rengeteget tanultam a Hotel Palotában, nagyszerű vezetőink voltak és barátságos munkatársak. A feszített munkatempó mellett is megtartottuk a családi légkört. Szoktam mondani, hogy amit tudok, azt a Hotel Palotában tanultam és mai napig abból élek. Nagyon különleges volt, amit akkor ott csapatban alkottunk. 2004-ig tartott ez az időszak.
Hány embert irányítasz? Mennyi ebből a helyi és mennyi a magyar beosztott?
A főszezonban közel 120 ember dolgozik a szállodába. Szerencsére nagyon jó vezetőim vannak, akik irányítják a különböző területeket. Magyar beosztottunk állandó csak négy fő van, a szezonban alkalmazunk magyar diákokat a recepción.
Van igény a magyar nyelvű beosztottakra?
Igen, mindenképpen! Sok magyar vendég azért jön hozzánk, mert rendelkezik a szálloda magyar asszisztenciával.
Mekkora volt a kezdetekkor a hotel? Hogyan bővült az évek során? Talán ez kihagyható.
Amikor átvettem a szállodát, ugyanennyi szobája volt 229 darab. (Kisebb-nagyobb felújítások, bővítések történtek az irányításom alatt. )
Honnan érkezik a legtöbb vendég, mely országokból? Mi a visszatérők aránya?
A vendégkör különböző az elő- és utószezonban, valamint a főszezonban. Az elő- ás utószezonban nagyrész csoportjaink vannak, franciák, finnek, hollandok, svédek, németek, spanyolok. A főszezonban magyar, szerb, bosnyák, montenegrói vendégeink vannak. Valamint korábban a meghatározó volt a régióban az orosz és ukrán vendégkör. Ez Montenegróban és nálunk is közel 30%-ot tett ki. Sok a visszatérő vendégünk, főleg Szerbiából és Boszniából, de szép számban van magyar visszatérő vendég is.
Hogyan vészeltétek át a Covid éveket?
Nagyon nehéz időszak volt, főleg, hogy 2020-ban teljesen bezárt a szálloda. Még a tavalyi évben sem tért magához a piac. Az előrejelzések alapján idén jobb foglaltság várható.
Melyek a jelenlegi fejlesztések?
Jelenleg az éttermek színvonalának javításán dolgozunk, valamint pár szoba komfortja is megújul.
Mire vagy a legbüszkébb az itt töltött évek alatt?
Talán arra, hogy megtanultam a nyelvet, sikerült beilleszkednem és most már elfogadnak szerintem. A Balkán egészen másképp működik, mint Magyarország vagy Nyugat-Európa. Itt a kapcsolatok, a kapcsolatteremtési képességek számítanak. Amint beszéltem a szerb nyelvet, sok akadály elhárult a kommunikáció terén. Ezt a nyelvet hallás után tanultam meg, nem jártam tanárhoz. Az évek során csiszolódott ez a nyelv a kommunikáció szintjére.