Az utazási szerződés 

A jogász válaszol


Amikor az elkövetkezendő utazásunkra gondolunk, leginkább romantikus gondolatok járnak az eszünkben, mint például a szikrázó napfény, a hullámzó tenger, az ország lenyűgöző kulturális kincsei, amelyet meglátogatunk, vagy az olyan izgalmas előkészületek foglalnak le, mint a megfelelő ruházat, kozmetikumok elpakolása. A sivatagi túrák, az óceáni sportok járnak az eszünkben, vagy akár a shoppingolás egy távoli nagyváros plázájában, vagy vásárlás a helyiektől a piacon. Nem igazán foglakoztatnak minket a realitások, mint például az utazási irodával kötött szerződésünk részletei. Pedig aki utazási irodai szakembert bízott meg az útjának megszervezésével – és jól is tette azt – nem árt, ha tisztában van azzal, hogy neki, mint utasnak jogai és a kötelességei is vannak, mint szerződő fél. Ezt a témát boncolgattuk jogi szakértőnkkel, Dr. Csizmár Alexandra ügyvéddel.

– Mi is az az utazási szerződés, kivel és hogyan köthető meg?

-Az utazási szerződés a vállalkozási szerződéseknek egy különleges típusa, ahol az utazási iroda ’vállalkozónak’, az utas pedig ’megrendelőnek’ minősül. Utazási szerződés keretében a vállalkozó az az út egyes állomásain való tartózkodás megszervezésére, továbbá kapcsolódó szolgáltatások nyújtására, míg a megrendelő a szolgáltatások átvételére és díj fizetésére köteles. 

Az utazásszervező és -közvetítő tevékenységről szóló 213/1996. (XII. 23.) Kormányrendelet szerint utazásszervezői vagy utazásközvetítői tevékenységet Magyarországon csak az az utazási vállalkozó folytathat, aki a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvényben és a kormányrendeletben előírt feltételeknek megfelel, és e tevékenységét a kereskedelmi hatósági feladatkörben eljáró Budapest Főváros Kormányhivatalánál a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló 2009. évi LXXVI. törvényben foglaltak szerint bejelentette. Csak ilyen vállalkozással érdemes tehát utazási szerződést kötnünk. 

Az utazási szerződést egyszerű és közérthető nyelven kell megfogalmazni és biztosítani kell annak olvashatóságát. Az utazásszervezőnek, illetve az utazásközvetítőnek, az utazási szerződés megkötésekor vagy azt követően haladéktalanul tartós adathordozón az utazó rendelkezésére kell bocsátania a szerződés egy példányát vagy az arról szóló visszaigazolást. Ha az utazási szolgáltatásra vonatkozó szerződés megkötésére a felek együttes fizikai jelenlétében kerül sor, az utazó jogosult a szerződés nyomtatott példányára. Az utazási szerződés megkötésekor előleg címén a részvételi díj legfeljebb 40%-ának befizetése követelhető.

-Felmondható az utazási szerződés az utas részéről és ha igen, mik a feltételei? 

-Az utazó a szerződést bármikor felmondhatja. Ugyanakkor az utazási szerződésben az utazó felmondása esetére bánatpénz köthető ki, melynek mértéke a részvételi díj összegét nem haladhatja meg.

Ha az utazásszervező az utazási szerződés lényeges feltételét az utazás megkezdése előtt rajta kívül álló okból kívánja jelentősen módosítani – különösen, ha a díjemelés mértéke a 8%-ot meghaladja – köteles erről az utazót haladéktalanul tájékoztatni. Ezesetben az utazó bánatpénz fizetése nélkül felmondhatja az utazási szerződést, vagy ha a részvételi díj megemelését elfogadja, a felek módosítják az utazási szolgáltatásra vonatkozó szerződést.

-Felmondható-e az utazási szerződés az utazási iroda részéről? 

-Ha az utazásszervező nem az utazó érdekkörében felmerült okból mondja fel a szerződést, ideértve azt az esetet is, ha az úti cél vagy az ahhoz vezető útvonal olyan területet érint, amely – az utazási szerződés megkötését követően – a külpolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztérium honlapján az „utazásra nem javasolt” utazási célországokat és térségeket megjelölő felsorolásba felvételre kerül, akkor az utazó az eredetivel azonos vagy magasabb értékű helyettesítő szolgáltatásra tarthat igényt. Ha a helyettesítő szolgáltatás az eredetinél alacsonyabb értékű, az utazásszervező köteles a díjkülönbözetet az utazónak megtéríteni. Ha pedig az utazásszervező helyettesítő szolgáltatás nyújtására nem képes vagy az utazó a felkínált helyettesítő szolgáltatást nem fogadja el, úgy az utazásszervező köteles a teljes befizetett díj azonnali visszafizetésére.

-Utazhat-e helyettünk más személy, ha egy nem várt esemény miatt mi magunk mégsem tudunk utazni?

-Az utast megilleti a szerződési pozíció átruházásának joga. Ez azt jelenti, hogy az utas az utazás megkezdése előtt az utazási szerződésből fakadó jogait és kötelezettségeit átruházhatja olyan harmadik személyre, aki az utazási szerződésben foglalt feltételeknek megfelel, azaz az eredeti utas helyett azonos el tud utazni. Az utazó haladéktalanul, de legkésőbb az utazási szolgáltatásra vonatkozó szerződés szerinti utazási szolgáltatás megkezdését megelőző öt napon belül köteles tájékoztatni az utazásszervezőt, az utazásközvetítőt arról, ha az utazási szolgáltatásra vonatkozó szerződésből fakadó jogait és kötelezettségeit az utazási szolgáltatásra vonatkozó szerződésben meghatározott valamennyi feltételnek megfelelő személyre átruházta. Az átruházáshoz nem szükséges az utazási iroda hozzájárulása. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy az utazási szerződésből eredő megrendelői kötelezettségekért (tipikusan díjfizetés) az eredeti szerződő és az új szerződő utas egyetemlegesen felelősek. 

-Felmerülhetnek-e rejtett költségek a szerződéskötés után?

-Gyakran felmerülő konfliktus az utazók és az utazási irodák között, hogy a szerződés megkötését követően tájékoztatják az utazót arról, hogy további, valamilyen előzetesen a díjba nem kalkulált költség merül fel. Jogszabályaink azonban szigorú előírásként rögzítik, hogy az utazásszervezők, illetve utazásközvetítők már az utazó szerződési nyilatkozatának megtétele előtt kötelesek tájékoztatást nyújtani az utazási csomag teljes díjáról adókkal együtt, és minden további díj, illeték és egyéb költségről. Amennyiben ezek a költségek észszerű módon nem számíthatók ki a szerződéskötés előtt, akkor szükséges annak megjelölése, hogy milyen típusú olyan többletköltségek merülhetnek fel, amelyeket az utazónak kell viselnie. Ennek a tájékoztatásnak szerepelnie kell az utazási csomagra vonatkozó szerződésben, illetve a szerződés visszaigazolásában is.

-Emelhet-e árat az utazási iroda a szerződéskötés után?

-Rendszeresen felmerülő kérdés, hogy az utazási iroda a szerződésben kikötött árat emelheti-e egyoldalúan például az árfolyam ingadozásokra való hivatkozással. Az utazási irodák általában utazási csomagra vonatkozó szerződést kötnek, tehát a szerződés maga több, az utazáshoz tartalmazó szolgáltatást is magába foglal. 

A jogszabály az utazási csomagok áremelésével kapcsolatban úgy foglal állást, hogy a szerződés megkötését követően az utazó által fizetendő teljes részvételi díj egyoldalúan nem emelhető, kivéve, ha a szerződés az utazásszervező e jogát kifejezetten fenntartja. A díj emelésére kizárólag (a) a személyszállítás árának az üzemanyag vagy egyéb energiaforrás költségei; (b) az utazási szerződésben vállalt rész szolgáltatásokkal kapcsolatos, a teljesítésben közvetlenül részt nem vevő harmadik felek által kivetett adó, illeték és egyéb kötelező terhek (így különösen üdülőhelyi díj, horgonyzási díj, repülőtéri illeték), vagy (c) az adott utazási szolgáltatás esetében irányadó devizaárfolyamok változása miatt kerülhet sor.

Fontos azonban, hogy a díj emelésére csak akkor kerülhet sor, hogyha a szerződés azt is tartalmazza, hogy amennyiben az árváltozás azt eredményezi, hogy a költségek csökkennek, úgy az utazó díjengedményre jogosult. A díjemelés mértékének arányosnak kell lennie a költségek emelkedésének mértékével, és a szerződésben pontosan meg kell határozni a módosított díj számításának módját. A díjemelés indokát az utazóval a díjemelés közlésével egyidejűleg közölni kell.

A díj emelésére – annak mértékétől függetlenül – kizárólag akkor kerülhet sor, ha az utazásszervező erről legkésőbb 20 nappal az utazási szolgáltatás megkezdése előtt értesíti az utazót. Az utazásszervezőnek a díjemelésről való tájékoztatást tartós adathordozón, a díjemelés indoklásával, illetve a számítások feltüntetésével, világos és közérthető módon kell megadnia.

Amennyiben azonban a díjemelés mértéke az utazó által fizetendő teljes díj 8 %-át meghaladja, úgy az utazó jogosult a szerződést bánatpénz megfizetése nélkül felmondani.

Photos by hassan-nizam, dino-reichmuth on Unsplash

  • Popular

    Photo-by-Souvik-Banerjee-on-Unsplash_1200
    A közösségi média erejének kihasználása a turisztikai vállalkozásokban - 2.rész
    Madagaskar_Photo by Todd Cravens on Unsplash-QnBrjY-nFUs-unsplash
    Madagaszkár keleti ékköve
    jakob-owens
    A közösségi média erejének kihasználása - 1. rész
    Photo by Eyestetix Studio on Unsplash
    A közösségi média erejének kihasználása - a turisztikai vállalkozásokra gyakorolt hatása - 4. rész
    Photo-2_1080
    Nyártól foglalható a Prémium Economy osztály az EVA AIR járatain
    deeksha-pahariya-jXScMh_1GM4-unsplash
    A közösségi média erejének kihasználása - a turisztikai vállalkozásokra gyakorolt hatása 3.rész
    Sandeep_1080
    Dr. Sandeep Marwah